תעודת משלוח

משלוחן עם תעודת משלוח

תעודת משלוח הנה מסמך חובה בכל הובלה של טובין (סחורה), מעסק אחד ללקוח בין אם פרטי ובין אם עסקי. תעודת המשלוח מהווה פירוט של הטובין שנשלח. הפירוט יכלול את סוג הסחורה, כולל מוצא ויעד, משקל הסחורה המועברת ועוד. תעודת המשלוח יוצאת עם הסחורה מהמחסן אל רכב ההובלה ונהג המשאית, התעודה מלווה את המשלוח אשר הנפיק מנהל לוגיסטיקה עד ליעד ונקלטת אצל הלקוח , ו/או אצל מי שמהווה את החולייה הבאה בשרשרת האספקה.

בכל פעם שסחורה עושה את דרכה מיעד א' ליעד ב' חובה לתעד אותה בתעודה או חשבונית המיועדת עבור הובלה זאת בלבד עם תאריך עדכני. תעודה מקורית אינה תקפה בהובלה נוספת גם אם מדובר באותה הסחורה בדיוק וגם אם מדובר בהחזרה למשלח, שכן יש להנפיק תעודת החזרה לספק.

תעודה אינה מחליפה חשבונית מס ללקוח, אך יחד עם זאת הפקת חשבונית מס יכולה לחלוטין להחליף תעודת משלוח ובתנאי שיפורט בה הטובין על כל פרטיו המיוחסים להובלה. בסוף החודש או כשסוגרים חשבון לקוח, ניתן להפיק חשבונית מס מרכזת המכילה בתוכה פירוט של כל תעודות המשלוח שהונפקו אשר בגינם נדרש תשלום.

יתרה מזאת, התעודה תופק פעמיים במקור והעתק. המקור ייצא עם הסחורה אל היעד וייקלט בו (או שלא) ואילו ההעתק יחזור חתום למשלח ויהווה כתעודת ביטוח כי הסחורה אכן הגיעה אל יעדה במקרה הטוב במלואה ובמקרה הפחות טוב בחלקה ,אך מה שלא הגיע או הגיע פגום והוחזר יצוין על גבי ההעתק והמקור גם יחד והכי חשוב יש לעדכן את השינויים במערכת המידע WMS. כך, המלאי יישאר מעודכן וכן בעת התשלום יהיה פחות מקום למיקוח וטעויות.

נערת שליחויות עם תעודת משלוח

דגשים נוספים לגבי תעודת משלוח

תעודת המשלוח חייבת להתקיים גם כאשר מדובר ביצרן, חקלאי או סיטונאי וכן כאשר מדובר ביעד אספקה קבוע, קל ונוח יותר להפיק תעודה בכל אספקה ולרכז את כולן לכדי חשבונית מרכזת אחת בתום התקופה כפי שציינו לעיל, מאשר להפיק בכל פעם חשבונית ולהתחקות אחריה. מה גם שאם מתרחשת טעות באספקה עדיף לתקן את התעודה מאשר להוציא זיכוי כספי בחשבונית.

תעודת המשלוח דומה במבנה המסמך לחשבונית אך אינה כוללת חיוב אלא לכל היותר שערוך של העלות אך ללא התחייבות לעמוד בו. המבנה יכלול את פרטי המשלח, פרטי הסחורה, פרטי היעד, תאריך הנפקת התעודה, איש קשר, מספר תעודה, מועד ההובלות שם חברת ההובלות, חותמת המשלח ועוד. יש לציין כי רק מי שמוגדר על פי חוק עוסק מורשה רשאי להפיק תעודת משלוח, שכן התעודה הינה תעודה כספית. עוסק פטור לצורך העניין אינו מחוייב בהפקת תעודה אך אם הוא מעביר סחורה ממקום למקום, מומלץ שכן יעשה זאת ולו למען הסדר הטוב.

כמו כן, כאשר מדובר בעסקאות אקראיות ולא קבועות (כגון: קמעונאים), אין חובה למלא את שם הלקוח אליו מועברת הסחורה, אך שוב, מומלץ למען הרישום המדויק והסדר הטוב ולטובת תיעוד קבלת הסחורה שהתקבלה בפרט עם מדובר במיקור חוץ.

תעודת המשלוח יכולה להיות חלק מפנקס תעודות מודפס מראש וממוספר למילוי ידני או בטכנולוגיה של היום ממוחשב ואף מומלץ שכך, הן למען שמירה על איכות הסביבה עד כמה שניתן והן למען הרישום בבית העסק מבלי חלילה לאבד אף מסמך של חברת ההפצה והמשלוחים.

חשוב לציין, כי התעודה אינה מחייבת תשלום משום שאינה נחשבת מסמך חשבונאי אלא רישום לצורך דיווח מלאי בלבד. מאידך, אם הסחורה מגיעה לאחר השינוע ללא תעודה אלא עם חשבונית מס, הרי שמסמך זה מחייב לתשלום. יחד עם זאת, כאשר תעודת המשלוח חתומה בידי הצד המשלח והצד המקבל, הרי שהצד המקבל מתחייב שאכן קיבל את הטובין וניתן לחייב אותו בגין תכולת תעודת המשלוח.

משלוחן עם תעודת משלוח

לסיכום

התעודה הינה מסמך הכרחי על פי חוק, אשר מתלווה למשלוח סחורות ממקום למקום וחייבת להיות מעודכנת עבור כל משלוח בעיתו. על מנת שתעודת המשלוח תהיה תקפה יש לוודא כי היא חתומה הן ביד המשלח והן בידי המקבל על כל תכולתה ויש לוודא כי כל פרט המופיע בה אכן תואם לפריטים המכילים את המשלוח המסוים הזה על כל מרכיביו וכי אם קיים פריט מסוים שאמור לחזור לשולח, יש לציין זאת על גבי תעודת המשלוח עם אישור חתום בידי שני הצדדים.

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

תוכן עניינים
שתפו:
צרו קשר
בקשו שיחה חוזרת
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
שינוע

המילה שינוע בתחום הלוגיסטיקה מתייחסת לקשת רחבה של שירותי הנעה מנקודה לנקודה. החל משינוע של פריט מלאי כלשהו בתוך המחסן או הארגון וכלה בשינוע מטענים

FIFO

כולנו שמענו את אחד המושגים הללו לפחות פעם בחיים, המכנה המשותף לשלושת המונחים הללו FIFO או FEFO או LIFO הוא ששלושתם למעשה אסטרטגיות לניהול מלאי

שירותים

שירותים ופתרונות מתקדמים חברת אס.אמ.אס לוגיסטיקה מציעה מגוון שירותים לוגיסטיים ופתרונות לעסקים, חברות, ארגונים ומוסדות בדגש על איכות השירות. צרו קשר שירותים ופתרונות מתקדמים חברת

WMS

ניהול מחסנים מעולם לא היה עניין של מה בכך, עם השנים נושא ניהול המלאי במחסן הלך והפך אף מורכב יותר ומאתגר לא פחות. לפני כמה

BTB

המונח B2B מתייחס לצורת שיווק שבה הלקוח הישיר אינו לקוח פרטי, אלא לקוח עסקי. יש לכך משמעות רבה, משום שעד כמה שאקט המכירה עשוי להישמע