נהג משאית

נהג משאית

המונח "נהג משאית" לרוב מתייחס למשרה מאוד נפוצה בתחום הלוגיסטיקה ולא תמיד מקבל את הכבוד הראוי לו מתוך עצם תפקידו החשוב בשרשרת האספקה. שכן תפקידו של נהג המשאית אינו מתחיל ונגמר בנהיגה בלבד, אלא תלוי בכמה וכמה תחומי אחריות כגון:

תחזוקה של המשאית – על מנת לבצע את עבודתו נאמנה, באחריותו של נהג המשאית לדאוג לתחזק על בסיס קבוע על מנת להבטיח את תקינותו של כלי הרכב למען בטיחותו, בטיחות הסובבים ובטיחות המטען אותו הוא מוביל. כרכב משא, עושה המשאית מרחקים ארוכים ועל כן חובה לבצע תחזוקה ללא רבב הרבה מעבר לכלי תחבורה רגיל, אלא יותר כמכונת עבודה משומנת שעובדת ללא הרף וזהו אינו תפקידו של מנהל תפעול כי אם של נהג המשאית.

סדר וניקיון – המשאית הינה הבית השני של הנהג, מבחינה אישית ככל והנהג ישמור על ניקיון וסדר כך הוא יהנה יותר מעבודתו וכן ישמור גם על בטיחותו ובריאותו, ומבחינה מקצועית חשוב שישמור על סדר העמסה נכון לפי סדר פריקה ואופי המשלוח של הפצה ומשלוחים, כמובן שחובה לעגן ולקשור אם יש צורך.

עמידה בזמנים– חשוב שנהג משאית ידע לנהל את לוחות הזמנים שלו ואת שינוע ההפצה שלו באופן מסודר, תוך התחשבות בזמני העמסה ופריקה, בתנועה בכביש ושעות העבודה שלו, וזאת על מנת להימנע מפגיעה בשרשרת הלוגיסטית .

אחריות ודייקנות – נהג משאית אחראי יעשה מאמץ לדייק בזמני ההגעה שלו לנקודות החלוקה עד כמה שניתן על מנת למנוע עיכובים מיותרים שיכולים לפגוע הן בספקים והן בלקוחות התלויים במשלוחים שלו. כמובן שאם יש עיכוב מסיבה כלשהי באחריותו להודיע למנהלו או ללקוח.

אחריות על המטען – נהג משאית עשוי להוביל סוגים שונים של מטענים מעת לעת. לעיתים במשאית שלו ולעתים במשאית שהוא מקבל לידיו על מנת לבצע את המשלוח. כך או כך, ישנה חשיבות אדירה לסוג ההובלה ולאחריות הגבוהה שמוענקת לנהג ברגע שהמטען עולה לרכבו. עניין זה מקבל משנה תוקף כאשר מדובר במטען חורג הדורש הובלה מיוחדת בתנאים מיוחדים וייחודיים. נהג משאית כזאת יודע גם מהם כללי התעבורה החלים עליו וכיצד עליו לשמור על המטען מרגע עלייתו למשאית ועד הרגע שבו מאופסן ביעדו.

אמינות – אם עד כה זה לא היה מספיק ברור על פי הכתוב, אז נחדד את הנקודה הבאה – נהג משאית חייב לשמור על אמינות מקסימלית, הן מבחינת שמירה על המטען, דיווח מהימן, עמידה בהתחייבויות, רישום מדויק של כמות המטען ותכולתו.

שירותיות – הנהג הוא ה"פנים" של חברת ההובלה, הוא הנציג מטעם החברה שבא במגע ישיר ולעתים גם ברמה יומיומית מול הלקוחות ומעניק שירות. נהג משאית צריך להיות יצוגי ומקצועי אשר יודע לזהות את צרכי הלקוח על מנת להעניק שירות אדיב.

תעודות וגביה – כל הובלה מחויבת בתעודת משלוח / חשבונית לעתים תעודת המשלוח ממולאת על ידי הנהג, ולעתים גם הנהג גובה תשלום ומוציא קבלה. רישום התעודות מצריך הבנה בסיסית והקפדה על מילוי פרטים מדויקים.

רישוי וביטוח –כחלק מאחריותו על תחזוקת הרכב רצוי שהנהג יוודא שהרישיונות והביטוחים תמיד בתוקף וכן עליו לספק ביטוח מטען סחורה בהעברה שיכסה כל נזק אפשרי במהלך ההובלה. נהג שלא יכול לספק בטחונות לא יכול להיות אחראי על מטען ששווה כסף, לרבות לשאת בעלויות הנזקים באם ההובלה נפגעת.
נהג – כן , בנוסף לכל זאת.

נהג משאית

חוליה חיונית בשרשרת האספקה מתפקידי נהג משאית

כל הנכתב לעיל אינו עניין של מה בכך, משום שמספיק סעיף אחד שנהג המשאית לא עומד בו, מספיק מטען שנפגע בדרך ו/או לא הגיע ליעדו ואז כמו חיילי דומינו שאר החוליות בשרשרת האספקה מושפעות מכך באופן ישיר. עם כל הכבוד לביטוח, כל תהליך בקרת הנזקים שלאחר אובדן או נזק למטען הינו תהליך יקר למדי ולא רק מבחינה כלכלית מיידית. מעבר לתשלום עבור חוסר האספקה, מעבר לביטולי העסקאות, מעבר לתשלום הנוסף על הובלה חלופית, קיים גם מרכיב העיכוב באספקה שגובה המון מהלקוח שנאלץ לשאת בתוצאות ולהסביר את התקלה לחוליה הבאה בשרשרת האספקה. נזק שכזה עשוי לגרור נזק משני מתמשך כגון: הפסקת פעילות משותפת, ביטולי עסקאות, הורדת מחירים ועוד.

היות ונזק אדיר שכזה אינו משהו שמומלץ להתנסות בו, מומלץ לוודא כי חברת הלוגיסטיקה המספקת שירותי הובלה מעסיקה נהג משאית שעומד מאחורי הבטחתו לספק את העבודה הטובה ביותר, באופן היעיל ביותר והמדויק ביותר. אך כיוון שאנו לא רובוטים ותאונות יכולות לקרות, אזי כדאי ומומלץ לבדוק אם חברת ההובלה שיש להם מערך גיבוי למקרי קיצון.

מאידך, כאשר מעסיקים נהג משאית, חשוב להחתים אותו על הסכם שאינו משתמע לשתי פנים ומבהירות לו את גבולות אחריותו לא רק כאיש מקצוע, אלא כחלק בלתי נפרד מהחברה וחלק מאוד חשוב משרשרת האספקה.

מנהל תפעול מסדר את המשאיות

התאמת סוגי ההובלה

חברת לוגיסטיקה שמכבדת את עצמה תדע באופן חד משמעי להתאים את סוג ההובלה למטען. בין אם מדובר בהובלה של פריטים קטנים ורגישים המצריכים סביבה מדויקת מאוד, בין אם מדובר בחומרים מסוכנים ובין אם בהובלה של מטעו סטנדרטי יותר, חובה להתאים את סוג המשאית להובלה ולוודא כי נהג המשאית יודע ובקיא בביצוע ההובלה המסוימת הזאת, על מנת להבטיח ללקוחותיה את השירות הטוב ביותר ולא פחות מזה.

מאמרים נוספים שעלולים לעניין אתכם

תוכן עניינים
שתפו:
צרו קשר
בקשו שיחה חוזרת
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
WMS

ניהול מחסנים מעולם לא היה עניין של מה בכך, עם השנים נושא ניהול המלאי במחסן הלך והפך אף מורכב יותר ומאתגר לא פחות. לפני כמה

שירותים

שירותים ופתרונות מתקדמים חברת אס.אמ.אס לוגיסטיקה מציעה מגוון שירותים לוגיסטיים ופתרונות לעסקים, חברות, ארגונים ומוסדות בדגש על איכות השירות. צרו קשר שירותים ופתרונות מתקדמים חברת

מיקור חוץ

מיקור חוץ הינה שיטה ניהולית חדשנית המבוססת על העברת סמכויות תפעוליות של ארגון מסוים לגוף שאינו נכלל על עובדיו, אלא נשכר במיוחד לצורך כך. הופעת

תעודת משלוח

תעודת משלוח הנה מסמך חובה בכל הובלה של טובין (סחורה), מעסק אחד ללקוח בין אם פרטי ובין אם עסקי. תעודת המשלוח מהווה פירוט של הטובין

שינוע

המילה שינוע בתחום הלוגיסטיקה מתייחסת לקשת רחבה של שירותי הנעה מנקודה לנקודה. החל משינוע של פריט מלאי כלשהו בתוך המחסן או הארגון וכלה בשינוע מטענים